Czy usługi rzeczoznawcy majątkowego mogą być pomocne dla przysłowiowego Kowalskiego?

Z niektórych rodzajów usług korzystamy tylko, gdy na naszej drodze pojawia się konkretna sprawa do załatwienia. Tak jest m.in. prawnikami, notariuszami czy rzeczoznawcami. Dzisiaj skupiamy się na tej ostatniej profesji. Wiele osób ma problemy z określeniem, czym dokładnie zajmuje się taki specjalista. Warto się tego dowiedzieć, bo eksperci tej branży mogą pomóc załatwić nam wiele spraw, które dotyczyć mogą każdej i każdego z nas.

Kiedy pomoc rzeczoznawcy może ułatwić nam życie?

  • Zaciągnięcie kredytu

Wielu Polaków posiłkuje się kredytem mieszkaniowym, konsolidacyjnym, pożyczką hipoteczną lub kredytem budowlano-hipotecznym, bo nie dysponuje wystarczająco dużymi środkami, żeby zrealizować swoje plany. Żeby bank zgodził się nam w ten sposób pomóc, musimy spełnić wszystkie wymagane formalności. Wśród dokumentacji, którą powinniśmy przedstawić, znaleźć można również wycenę nieruchomości. Czasem to bank sam decyduje się znaleźć rzeczoznawcę i zlecić mu wycenę. Nadal jednak wiele osób woli powierzyć to zadanie specjaliście, wybranemu przez siebie.

  • Sprzedaż nieruchomości

Strony każdej transakcji starają się tak przeprowadzić proces, żeby nie być na tym stratne. W przypadku tak wartościowych przedmiotów transakcji, jak nieruchomości, warto postarać się o precyzyjną wycenę. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie profesjonalnie oszacować wartości domu lub mieszkania. Rzeczoznawca majątkowy realizujący taką usługę bierze pod uwagę bardzo dużo czynników, m.in. położenie, stan lokalu, bliskie otoczenie oraz aktualne ceny podobnych nieruchomości na rynku. Dobra znajomość branży jest tu na wagę złota. Współpraca z rzeczoznawcą to właściwie jedyny pewny sposób, który uchroni nas przed sprzedażą nieruchomości po zbyt niskiej cenie lub… przeszacowaniem ceny nieruchomości i borykaniem się z brakiem chętnych do kupna.

  • Spadek

Gdy dziedziczymy nieruchomość z innymi osobami, konieczne jest podzielenie majątku. Czasem takie sprawy mają dość skomplikowany charakter. Tak jest, gdy w obiekcie mieszka jeden ze spadkobierców i pragnie w nim pozostać, mimo że część lokalu należy do innych osób. Rzeczoznawca majątkowy jest w stanie określić, ile warta jest nieruchomość i, co za tym idzie, jaka część kwoty przypada na każdego z dziedziczących.

O czym warto pamiętać, wybierając rzeczoznawcę majątkowego?

Nieważne, jakiego wsparcia potrzebujemy, usługodawcy nie należy wybierać w pośpiechu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy specjalista posiada wymagane uprawnienia. Jeśli potrzebujemy wsparcia w wycenie nieruchomości, taką informację możemy sprawdzić np. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Z kolei na stronie internetowej usługodawcy powinniśmy być w stanie znaleźć informacje o doświadczeniu oraz o tym, w czym specjalizuje się rzeczoznawca. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kwalifikację, ale też na samo nastawienie eksperta do klienta. Profesjonalny specjalista, taki jak np. Leszek Flis Rzeczoznawca majątkowy, cierpliwie i wyczerpująco odpowie na nasze pytania oraz postara się indywidualnie podejść do naszych potrzeb.

Czy usługi rzeczoznawcy majątkowego mogą być pomocne dla przysłowiowego Kowalskiego?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *