Jak dbać o firany i zasłony, aby służyły jak najdłużej?

Firany i zasłony bez wątpienia odpowiedzialne są za odpowiedni nastrój i klimat w pomieszczeniu. Dopasowanie ich stylu i charakteru do wnętrza może je ocieplić i nadać przytulności. Niemałe znaczenie dla dobrego wrażenia estetycznego ma właściwy wybór składu tkanin, a także ich wzornictwo, faktura i kolorystyka. Przy odpowiedniej pielęgnacji i właściwym traktowaniu, firany i zasłony mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc swych właściwości. Podpowiadamy, w jaki sposób prać i suszyć tkaniny zasłonowe.

Pierzemy firanki

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy twoje firanki można prać w pralce, koniecznie sprawdź zalecenia producenta na metce. Zdarza się, że ze względu na skład tkaniny, konieczne jest jej pranie w specjalistycznej pralni. Zazwyczaj jednak, dla odświeżenia firanek domowe warunki i środki są wystarczające. Nie ma konkretnych zaleceń co do częstotliwości ich prania, warto jednak co jakiś czas odświeżać je piorąc w pralce na niskich obrotach i w niskiej temperaturze. Osadzający się kurz widoczny jest przede wszystkim na tkaninach jasnych, dlatego na nich najłatwiej zaobserwować potrzebę wyprania.

Sprawdź, czy twoja pralka jest wyposażona w specjalny program do prania firanek. Jeżeli nie, wybierz program do prania delikatnego lub ręcznego. Najbardziej wskazana temperatura prania firanek to 30 stopni C. W przypadku firanek białych, warto je w praniu wybielać, najlepiej dodając do prania sodę oczyszczoną lub specjalnie do tego przeznaczony proszek.

Wyprane firanki stanowczo odradza się suszyć w suszarce bębnowej. Zaleca się użycie całkowicie bezpiecznej metody, suszenie przez samoistne wysychanie. Należy zatem wilgotne jeszcze firanki rozwiesić w oknach, dzięki czemu wyschną same, a dodatkowo nie zgniotą się. Dla przyspieszenia procesu suszenia można otworzyć okna, by poprawić przepływ powietrza i szybsze odparowanie wilgoci.

Pierzemy zasłony

Zasłony są najchętniej wybieraną przesłoną okienną, najczęściej w parze z firankami, ale równie często z nowoczesnymi roletami, żaluzjami czy plisami. Stanowią niebanalną dekorację wnętrza, skutecznie zaciemniają pomieszczenie, ograniczając w ten sposób dopływ światła słonecznego. Zasłony, podobnie jak firanki, można w miarę potrzeby często prać. Obowiązuje tu również zasada, że o ile producent nie zaleca inaczej, można je bez obaw prać w pralce. Pamiętaj jednak o ustawieniu programu do tkanin delikatnych, najlepiej krótkich i na niskich obrotach. Temperatura prania zasłon, zasadniczo, nie powinna przekraczać 40 stopni C, ale zanim wrzucisz zasłony do pralki, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta. Zdarza się, że ze względu na skład tkaniny zasłonowej, wymaga ona prania ręcznego lub jej pranie w warunkach domowych jest całkowicie wykluczone. Taką wymagającą tkaniną jest na przykład welur, którego pranie wymaga przede wszystkim użycia zimnej wody i wyklucza używanie silnych detergentów.

Nigdy nie susz zasłon w suszarce bębnowej, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia tkaniny lub utraty przez nią jej właściwości, na przykład zaciemniających. Po wypraniu tkanina zasłonowa powinna zostać zawieszona w oknie w celu jej naturalnego wyschnięcia.

Jak dbać o firany i zasłony, aby służyły jak najdłużej?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *