Malowanie ścian – poradnik krok po kroku

Malowanie ścian w mieszkaniu to stosunkowo proste prace, które nie wymagają ani specjalistycznego sprzętu, ani konieczności z korzystania z usług fachowców. Odświeżenie ścian bez problemu możemy wykonać sami, stosując się do kilku podstawowych zasad, które ułatwią pracę i sprawia, że efekt będzie zadowalający.

Przygotowanie

Etap przygotowawczy to zakup farb, wałka malarskiego z kratką, pędzli, folii ochronnej oraz taśmy malarskiej. Przed przystąpieniem do malowania zabezpieczamy otwory okienne i drzwiowe przed zachlapaniem. Używamy folii, którą przy użyciu taśmy oklejamy newralgiczne miejsca. Następnie rozkładamy folię na podłodze, dokładnie przyklejając ją do listew przypodłogowych, co uchroni ją przed farbą i zaoszczędzi czas konieczny na sprzątanie po malowaniu. Taśmę malarską przyklejamy również do sufitu, aby go nie zapaćkać podczas malowania w miejscu łączenia ścian z sufitem. Jeżeli pomieszczenie jest przygotowane, możemy przystąpić do malowania.

Malowanie

Rozpoczynamy od dokładnego wymieszania farby. Przed jej użyciem musimy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na wiaderku, gdyż może ona wymagać rozcieńczenia bądź położenia kilku warstw dla uzyskania odpowiedniego efektu. Prace zaczynamy od ściany położonej naprzeciw okien. Najpierw przy użyciu pędzla malujemy górną część ściany przy suficie. Następnie pokrywamy farba pozostałą część, równomiernie prowadząc wałek we wszystkich kierunkach. Taka technika pozwoli na uniknięcie smug i przebarwień w końcowym efekcie. Ważne jest, aby wałek, każdorazowo cały zamaczać w farbie, a jej nadmiar odsączać przez kratkę. Dzięki temu warstwa kładzionej farby będzie wszędzie taka sama. Kolejnym krokiem jest pomalowanie ścian bocznych a na końcu tych, w których znajdują się otwory okienne. Przystępujemy do prac wykończeniowych. Przy framugach, w rogach i miejscach trudno dostępnych malowanie wykonujemy przy użyciu pędzli. Poprawiamy ewentualne niedociągnięcia. Należy zdawać sobie sprawę, że niektóre rodzaje farb właściwy efekt dają dopiero po całkowitym wyschnięciu.

Malowanie ścian – poradnik krok po kroku
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *