Najlepszy piekarnik, jaki kupić?

Piekarnik to w zasadzie niezbędny sprzęt w wyposażeniu współczesnej kuchni. Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś nie posiada piekarnika. Obecnie mamy dostępne naprawdę duże ilości różnych piekarników na rynku, dlatego czasami po prostu ciężko jest zdecydować się na ten najodpowiedniejszy dla nas. Czym zatem sugerować się wybierając piekarnik, aby nie tylko był funkcjonalny, ale i służył nam przez lata? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jakie są rodzaje piekarnika?

Najczęściej wyróżniamy trzy rodzaje piekarników. Najczęściej wybierany jest piekarnik, który jest zintegrowany z płytą grzewczą, gdzie sterowanie uzależnione jest właśnie od płyty grzewczej. Mamy także piekarnik samodzielny, który można zamontować w dowolnym miejscu, chociaż najczęściej montuje się go w tzw. słupku. Wyróżniamy także piekarnik do zabudowy, który możemy wkomponować w meble.

Trzeba jednak wiedzieć, że piekarniki dzielimy także ze względu na technologie, jakimi zasilany jest piekarnik. Wyróżniamy tu:

  • piekarnik gazowy – to dość standardowy rodzaj piekarnika, spotykany w wielu domach jednorodzinnych. Do działania wykorzystuje gaz ziemny.
  • piekarnik elektryczny – do działania wykorzystuje energię elektryczną. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Najbardziej oszczędna jest klasa A.
  • piekarnik parowy – daje możliwość pieczenia na parze, do czego wykorzystuje różne stopnie wilgotności.

Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze piekarnika?

Przed zakupem piekarnika powinniśmy zastanowić się, do czego będziemy używać piekarnika, jak często będziemy go używać. Znając odpowiedź na te pytania, będziemy mogli dopasować parametry do naszych oczekiwań. Najważniejsze parametry to:

  • Typ piekarnika – poza standardowymi opcjami, mamy także do wyboru piekarniki z dodatkowymi funkcjami (np. piekarnik z mikrofalówką czy z termoobiegiem).
  • dostępne programy – im więcej programów tym lepiej. Możemy dopasować konkretne programy do przygotowywania konkretnego dania.
  • wielkość piekarnika – ma ona znaczenie, gdyż wpływa na codzienne funkcjonowanie w kuchni.
  • sposób otwierania drzwiczek – dostępne są dwa rodzaje. Drzwiczki otwierane do dołu (najpopularniejsza opcja) i drzwiczki otwierane na bok (jest to o wiele wygodniejsza opcja, ale droższa).
  • czyszczenie piekarnika.
  • moc przyłączeniowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.