Ogród niczym dżungla – poznajcie ciekawe pomysły na idealną aranżacje dla osób lubiących spokój

Wracając do domu szukamy spokoju, a tego możemy zaznać w ogrodzie. Jeszcze lepiej gdy urządzony jest niczym dżungla, to znaczy jest w nim wiele bujnej roślinności, a także przesłony, które zapewniają Ci prywatność i oddzielenie od sąsiadów. Poznajcie zatem ciekawe pomysły na aranżacje, która zapewni Wam spokojną atmosferę w ogrodzie.

Po pierwsze: oddzielenie zielonym żywopłotem i gabionami

Chcąc stworzyć swoisty azyl, warto zadbać o właściwe odgrodzenie od sąsiadów i ciekawskich spojrzeń. Aby to osiągnąć można zainwestować w bardzo zwarte ogrodzenie zielone. Jednak zanim zielony żywopłot wyrośnie do odpowiednich rozmiarów mija kilka lat, stąd jeśli już teraz chcesz się odgrodzić, to postaw na gabiony. W ty przypadku podwójna siatka metalowa wypełniana jest drobnymi czy też większymi kamieniami. Są one dekoracyjne, a jednocześnie zasłaniają widok. Mają właściwości dźwiękochłonne, chronią też przed nadmiernym promieniowaniem. Oczywiście, jeśli chcesz stworzyć ogród niczym dżungla to na takie ogrodzenie możesz pozwolić sobie w sytuacji, gdy nie otaczają Cię zewsząd wyższe budynki, zatem gdy Twój dom nie jest w miejscu zacienionym. W takim przypadku w ogrodzie będzie brakowało światła i będziesz zmuszony wybrać rośliny, które takie warunki preferują. Oczywiście takich roślin, również bujnie rosnących nie brakuje, a wśród nich możesz wybrać byliny takie jak Pióropusznik strusi czy Tawułka, Kokoryczka Olbrzymia, czy Bergenia sercolistna. Wśród krzewów możesz zdecydować się w takiej sytuacji choćby na Wawrzynek wilczełyko albo hortensje.

Po drugie: bujnie rosnące krzewy owocowe

Poza krzewami czy bylinami kwitnącymi w ogrodzie doskonale w ogrodzie niczym dżungla sprawdzą się także krzewy owocowe. Po ich zasadzeniu należy dbać, by nie zostały zagłuszone przez chwasty. Konieczne jest zatem zrównoważone nawożenie i tu sprawdzą się choćby nawozy organiczne takie jak biohumus, które w swoim składzie mają odchody dżdżownicy kalifornijskiej, która to spulchnia wiele gleb i rozdrabnia materię. Zdrowe owocowe krzewy to podstawa, by móc wyhodować piękne, pyszne i pozbawione chorób owoce. Można je wykorzystać na przetwory, a także do deserów czy modnych napojów smoothie, dobrze wpływających na metabolizm oraz pełnych witamin. Można postawić na bujne krzewy malin, jeżyn, czerwonej i czarnej porzeczki, aronii, a nawet pigwowca.

Po trzecie: drzewa o płaczącym pokroju – idealne do ogrodu niczym dżungla

Aby ogród rzeczywiście prezentował się niczym dżungla nie potrzeba wcale rozłożystych palm czy drzew z lasu równikowego, wystarczą gatunki, które dobrze czują się w naszym klimacie, a jednocześnie mają zwisający pokrój, czyli gałęzie i liście prezentujące się niczym liany. Oczywiście pierwszym drzewem jaki przychodzi do głowy jest wierzba płacząca, która będzie doskonałym soliterem w dużym czy dość dużym ogrodzie. Można pokusić się o odmiany zwisające jesionu, buka, grabu czy morwy. Sprawdzą się także wiśnie o takim pokroju, które dobrze będą się prezentować w towarzystwie krzewów owocowych. Warto wiedzieć, że płaczący pokrój mogą mieć także drzewa iglaste, takie jak sosna wejmutka ‘Pendula’ czy choina kanadyjska ‘Pendula’ albo cyprysik groszkowy ‘Filifera’.

Po czwarte: miejsce relaksu czyli huśtawka z poduszką albo klasyczny hamak

Już wiesz jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie w stylu dżungli w naszej strefie klimatycznej, jednak w takim miejscu nie może zabraknąć także strefy relaksu. Na pewno znajdzie się tam huśtawka z poduszką,np. model okrągły wykonany z technorattanu albo klasyczny – drewniany, posadowiony na dużym stelażu. Jeśli ma być zachowany klimat dżungli, a w ogrodzie znajdują się drzewa pomiędzy którymi można rozwiesić hamak, to i taki element będzie świetnym dopełnieniem.

Bez wątpienia ogród przypominający dżunglę jest doskonałym wyborem, jeśli chce się stworzyć naturalistyczny krajobraz, to oczywiście trzeba wybrać do niego rodzime rośliny, które występują na naszym terenie. Gdy jednak zależy Ci na efekcie prawdziwej dżungli, to znajdziesz nawet palmy, które są w części mrozoodporne i można je wykorzystać w ogrodzie, choć najlepiej posadzić je w dużych donicach, które można potem okryć i przesłonić, a także przenieść w cieplejsze miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.