Szafy do sypialni- jaką szafę wybrać?

Sypialnia, poza swoją podstawową funkcją – miejsca, w którym się śpi, spełnia również rolę najbardziej prywatnej przestrzeni w domu. Urządzamy ją, starannie dobierając kolory ścian, oświetlenie czy dodatki. Warto równie mocno przemyśleć umeblowanie tego intymnego pomieszczenia. Jednakowo ważna będzie tutaj estetyka i funkcjonalność. Jaka zatem jest idealna szafa do sypialni? Czy można znaleźć jedno, uniwersalne rozwiązanie?

Odpowiednie wymiary

Przestrzeń, którą dysponujemy w sypialni, ma decydujący wpływ na wybór szafy. Duże wnętrze daje w tym zakresie więcej możliwości, pozwalając zdecydować się na zakup gotowej szafy wolnostojącej, o nieograniczonych gabarytach. W przypadku mniejszego pomieszczenia dużo lepszym rozwiązaniem jest zamówienie personalizowanej szafy na wymiar. Pozwoli to jak najlepiej ulokować mebel i maksymalnie wykorzystać powierzchnię, którą możemy na nią przeznaczyć.

Sposób otwierania

Istotnym kryterium wyboru szafy do sypialni jest sposób jej otwierania. Bezpośrednio łączy się to z pierwszym czynnikiem – wielkością pomieszczenia. Gdy mamy do dyspozycji więcej miejsca, możemy pozwolić sobie na tradycyjnie otwierane drzwi. W przypadku ciasnej sypialni idealny będzie system przesuwny. Dostęp do zawartości będzie wówczas łatwy, a przestrzeń pozostanie nienaruszona.

Kolorystyka

Wybierając szafę do sypialni, należy dobrze przemyśleć jej kolor. Trzeba pamiętać o tym, iż meble nie są często wymienianymi elementami wyposażenia domu, zatem barwy, na jakie się zdecydujemy, będą prawdopodobnie towarzyszyć nam do kolejnego remontu. Swoboda wyboru powinna iść w parze z rozsądkiem. Nasze upodobania, moda oraz wpływ odcieni na przestrzeń idealną do wypoczynku to ważne punkty, które wymagają rozważnych decyzji.
Ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie, jasne z kolei sprawią, że będzie wydawało się większe. Jeżeli jeszcze dodamy do tego lustrzane drzwi, sypialnia będzie sprawiała wrażenie dużo większego pokoju, niż w rzeczywistości jest.
Warto również pamiętać, że sypialnia to nie garderoba i to nie szafa powinna być jej najmocniejszym akcentem.

Styl

Niemal każdy sezon proponuje i promuje nowe trendy w aranżacjach wnętrz. Dobrze dobrane poszczególne elementy umożliwiają podkreślenie indywidualizmu pomieszczenia. Decydując się na tradycyjny wystój można ubrać szafę w ozdobne zdobienia i kształty. Nowoczesny design narzuca prostsze, stonowane formy. Style takie jak skandynawski czy loftowy są ściśle związane z określoną kolorystyką oraz materiałami. Bez względu na to, jaką decyzje podejmiemy, ważne, by szafa do sypialni była spójna z resztą wyposażenia i stanowiła jej uzupełnienie.

Organizacja wnętrza

Wnętrze szafy jest najważniejsze z funkcjonalnego punktu widzenia. To, jak będzie zaprojektowane, zadecyduje o użyteczności mebla. Producenci gotowych szaf, jak również firmy oferujące tworzenie ich na wymiar, proponują tutaj olbrzymi wachlarz możliwości. Do wyboru mamy półki, szuflady, pawlacze, kosze, organizery, drążki czy wieszaki, w których z powodzeniem pomieścić możemy odzież, bieliznę, pościel, ręczniki i inne tekstylia domowe, a nawet plecaki i walizki. Odpowiednia organizacja pozwoli w sposób logiczny uporządkować nasze zasoby.

Każda sypialnia jest inna, a co za tym idzie, nie ma jednej, uniwersalnej szafy, która sprawdzi się w domowej strefie relaksu. Odpowiedni wybór nie jest zadaniem łatwym, ale dzięki zaangażowaniu osiągniemy rezultat, który będzie nie tylko cieszył oko, ale też ułatwi uporządkowanie otaczającej nas przestrzeni i przedmiotów.

Szafy do sypialni- jaką szafę wybrać?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *