Domowy ogródek, co warto w nim posadzić?

Większość z nas ceni sobie smak warzyw i ziół, zwłaszcza tych z własnej grządki. Niektóre z nich można uprawiać w domowym ogródku. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, a dobrze traktowanie rośliny odwdzięczają się obfitym plonem. Warzywa najlepiej jest posadzić wraz z nadejściem wiosny, natomiast zioła możemy z powodzeniem hodować cały rok.

Na jakie ziółka warto postawić?

Początkujący ogrodnicy bardzo często zastanawiają się nad tym jaki rodzaj ziółek warto uprawiać. Nie da się jednak udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas może bowiem lubić inny smak ziół. Dlatego też warto byłoby wybierać zioła, które po prostu nam smakują lub takie, które cenimy za szczególne walory zdrowotne. Ziołem bardzo aromatycznym, nadającym się do wielu smakowitych potraw jest z pewnością bazylia. Oczywiście ze względu na wyrazisty smak, nie wszyscy przepadają za tą rośliną. Na pewno jednak wzbogaci smak pizzy oraz dań z makaronu. Generalnie, przyprawę tę warto łączyć z pomidorami i potrawami kuchni włoskiej. Bazylia jest bardzo zdrowa i bogata w witaminy. Ponadto, jest łatwa w uprawie. Ziołem, na które warto byłoby się zdecydować jest również pietruszka. Dodajemy ją do świeżych zup warzywnych, sałatek czy zdrowych koktajli. Kolendrę możemy natomiast dodać do dań kuchni indyjskiej. Wzbogaci smak klasycznego curry.

Pomidorki z parapetu? Czemu nie!

Warzywem, które warto zasadzić w domowym ogródki jest bez wątpienia pomidor! Warto stawiać jednak na odmiany koktajlowe, które z powodzeniem możemy hodować na własnym parapecie. Istnieje bardzo wiele odmian pomidorów koktajlowych, a każda z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami zdrowotnymi. Pomidorki te posiadają również odmienny smak. Wzbogacają smak aromatycznych sosów.  Niektóre z nich są bardziej słodkie, inne zaś kwaśne. Miłośnikom lekko ostrych smaków przypadnie do gustu odmiana pomidorków o wyrazistym smaku. Pomidor koktajlowy będzie jednak potrzebował słońca. Dlatego też warto uprawiać to warzywo na parapecie okna wychodzącego na południe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.