Hydroizolacja balkonu – na co zwrócić uwagę?

Balkon jest elementem konstrukcji budynku, który w przeważającej części przypadków wystaje poza jego obrys. W konsekwencji narażony jest on na niekorzystne działanie zmiennych warunków atmosferycznych takich jak wilgoć. Z tego powodu należy zadbać o to, aby hydroizolacja balkonu była odpowiednio wykonana. Pozwoli nam to cieszyć się jego długoletnim użytkowaniem i korzystać z chwil relaksu na świeżym powietrzu.

Jak zabezpieczyć balkon przed wodą?

Balkon musi zostać zaprojektowany w taki sposób, aby jego konstrukcja i sposób wykonania była całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Jednym z głównych kryteriów warunkujących trwałość elementów jest ich zapobieganie wnikania wilgoci oraz wody w głąb konstrukcji. Hydroizolacja, która jest w tym wypadku barierą zabezpieczającą stanowi ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, rozwojem mikroorganizmów oraz przeciekaniem.

Inwestor, wybierając materiały hydroizolacyjne, powinien kierować się tym jaki rodzaj elementów konstrukcyjnych został zastosowany oraz jaki jest zakres pracy podłoża. Im większa powierzchnia podłoża, tym użyte materiały powinny charakteryzować się większą elastycznością. Jest to szczególnie ważne w przypadku miejsc, które odznaczają się znacznym naprężeniem konstrukcyjnym lub materiałowym. Użycie preparatów, które posiadają zdolność mostkowania rys spowoduje szczelność w przypadku pojawiania się zarysowań, podczas gdy sztywna powłoka może ulec pęknięciu i w konsekwencji pozwolić wilgoci przedostać się do środka.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest położenie balkonu (czy jest to typowy balkon, czy taras znajdujący się nad lub na gruncie) oraz ewentualnie jakie pomieszczenia znajdują się pod nim. Hydroizolacja balkonu ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy mieści się on na przykład nad salonem. Jeśli woda lub wilgoć przedostanie się w głąb konstrukcji, może powodować zawilgocenie sufitu i w konsekwencji rozwój grzybów i pleśni.

Jakie właściwości chronią przed wodą?

Aby wykonać odpowiednią izolację zarówno obiektów nowo powstałych, jak i tych istniejących niezbędne jest użycie nowoczesnych materiałów o bardzo wysokiej jakości. Przed wodą chronią najlepiej elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, które wzbogacone zostały polimerami. Dają one gwarancję szczelności i odporności na takie czynniki jak bardzo niskie temperatury, upływ czasu oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki użyciu rozwiązania, które wchodzi w skład tylko jednego systemu, mamy gwarancję kompatybilności jego składników oraz wyklucza to możliwość kolizji chemicznej pomiędzy nimi. Dlatego wybierając materiały oraz systemy izolacji należy pamiętać o sposobach zabezpieczenia obróbek blacharskich przed korozją. Metalowe elementy chronione powinny być przed kontaktem z polimerami i cementem.

O czym należy pamiętać, wykonując hydroizolację?

Każdy balkon i taras różni się od innych wielkością oraz kształtem, a także konstrukcją. Wszystkie te czynniki wpływają na wybór odpowiednich produktów. Istnieją jednak ogólne i uniwersalne wytyczne, które dotyczą prac budowlanych.

Optymalnym zabezpieczeniem przed wniknięciem wilgoci do konstrukcji balkonu lub tarasu w jego układzie zespolonym jest zastosowanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej mającej odpowiedni spad. Pozwoli to na swobodne spływanie wody z danej powierzchni. Dodatkowo wszystkie newralgiczne punkty, którymi są narożniki lub miejsca obróbki blacharskiej, zawsze wymagają uszczelnienia, które zapobiegnie przedostawaniu się wody w głąb konstrukcji.

W przypadku tarasu naziemnego należy również pamiętać o tym, aby pod płytą konstrukcyjną założyć warstwę odcinającą, która blokuje możliwość przedostania się wody w drodze podciągania kapilarnego. Uchroni to konstrukcję przed wilgocią, która może pochodzić z gruntu. Jeśli balkon umiejscowiony jest nad pomieszczeniem ogrzewanym, należy oprócz uszczelnienia podpłytkowego zastosować izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. W takim wypadku hydroizolacja balkonu pełni również funkcję paroizolacji.

________________________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *