Jak powstaje dom prefabrykowany?

Dom prefabrykowany powstaje zazwyczaj w ciągu zaledwie kilku dni, jest więc rozwiązaniem dla tych, którym szczególnie zależy na czasie. Poszczególne, gotowe elementy, z których powstaje konstrukcja domu, są wykonywane w fabryce według ustalonego projektu. Budownictwo modułowe domów jednorodzinnych z roku na rok jest w Polsce coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą tego, że powstaje coraz więcej firm, które swoją działalność opierają na dużym doświadczeniu i wiedzy, oraz zastosowaniu coraz to nowszych technologii. Wykorzystywane materiały cechują się dobrą jakością, co jest gwarancją trwałości budynku oraz często także jego energooszczędności. Do wyboru jest również dużo ciekawych projektów domów jednorodzinnych, a co za tym idzie każdy znajdzie atrakcyjną dla siebie cenę.

Konstrukcja domu prefabrykowanego

Proces budowy domu z gotowych elementów rozpoczyna się od przygotowania projektu. Zawarty w nim jest podział na elementy ścienne i stropowe, które zostaną przygotowane w fabryce. Po przygotowaniu płyty fundamentowej montowane są wtyki zbrojeniowe. Ich zadaniem jest trwale i solidnie łączyć elementy ścienne z płytą fundamentową. Cały budynek posiada zwarte oraz bardzo wysoce wytrzymałe podłoże, które jest podstawą domu, a które zapewnia właśnie wspomniana wcześniej płyta fundamentowa. To na niej montowane będą żelbetonowe ściany, które w swojej konstrukcji posiadają zintegrowaną izolację. Wszystkie ściany panelowe łączone są ze sobą w pionie. Aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość, stosuje się systemowe pętle stalowe. Na uwadze warto mieć fakt, że konstrukcja ścian umożliwia zastosowanie różnych typów elewacji. Dzięki temu nie musimy martwić się wykończeniem budynku, ponieważ wszystkie elementy elewacyjne mogą zostać wykonane i montowane fabrycznie. Wymagania izolacyjności cieplnej są różne, z tego powodu poszczególne warstwy, takie jak warstwa wewnętrzna, warstwa izolacyjna i warstwa elewacyjna ściany, produkowane są w różnej grubości. Szczególnie ważne dla termoizolacji budynku jest odpowiednie zamontowanie okien. Dom z gotowych elementów ma możliwość szybkiego i prostego montażu, jakim jest ciepły montaż. Po zamontowaniu ścian zewnętrznych przychodzi czas na montowanie elementów wewnątrz budynku. Na tym etapie wmontowywane są żelbetonowe ściany działowe, żelbetonowe stropy prefabrykowane, żelbetonowe schody prefabrykowane wraz ze spocznikami. Kolejnym etapem jest montaż żelbetonowego balkonu, który również wykonany jest w fabryce. Elementy te posiadają systemowe rozwiązania termoizolacyjne, dzięki którym wykluczamy powstawanie mostków cieplnych. Jeżeli jest taka potrzeba następnym etapem jest instalacja warstwy zbrojenia oraz wylewka nadbetonu. W ten sam sposób budowane są kolejne piętra budynku, jeżeli zdecydowaliśmy się na domek jednorodzinny piętrowy. Jeżeli natomiast wybraliśmy domek parterowy na tym etapie montowany jest dach.

Co daje nam wybór budowy domu prefabrykowanego?

Największą zaletą jest bardzo krótki czas, jaki potrzebny jest do tego, aby dom powstał. W zależności od tego, jaki projekt został wybrany, dom z gotowych elementów może powstać nawet w kilka dni. Wszystko za sprawą tego, że gotowe elementy powstają nie na placu budowy, a w specjalizującej się w takich projektach fabryce. Od momentu powstania płyty fundamentowej, każdy z gotowych elementów przywożony jest na miejsce budowy i w efekcie gotowy dom prefabrykowany powstaje bardzo szybko.

Budownictwo modułowe jest równie trwałe co domy tradycyjne i ich wytrzymałość szacuje się na około 100 lat. Po zakończonej budowie nie można rozpoznać jaką metodą budynek został wybudowany. Zastosowane materiały są ciężkie, z tego powodu tego typu budynek ciężarem niewiele różni się od domu murowanego. Nie ma wiec obaw, że silniejszy wiatr może uszkodzić konstrukcję. Dodatkowo dom z gotowych elementów wykazuje niskie zapotrzebowanie na energię, co sprawia, że można zakwalifikować go jako dom energooszczędny. Ściany ocieplone zostają z wykorzystaniem nowoczesnych technik, dzięki czemu zyskać można nie tylko dodatkową termoizolację, ale również wygłuszenie.

_________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *