LED – przyszłość oświetlenia

Oświetlenie LED na dobre zagościło w naszym codziennym życiu. Spotykamy je dosłownie wszędzie – na ulicach, w pracy, sklepach, a nawet w naszych domach. Czym konkretnie jest oświetlenie typu LED i jak powstało? Dlaczego nazywane jest jednym z najlepszych wynalazków ostatnich lat? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, jak również poznasz wszystkie zalety i możliwości wykorzystania tej technologii.

Co to jest?

Light – emitting diode, czyli LED to nic innego jak dioda, która emituje światło. Jej działanie oparte jest na zjawisku elektroluminescencji, czyli na emisji fotonów przez przepuszczające prąd elektryczny substancje chemiczne. Dzięki nadwyżkom energii cieplnej powstającej podczas tego zjawiska obserwujemy efekt uboczny, jakim jest właśnie emisja światła.

Co ciekawe, w zależności od tego, jakiego materiału użyjemy w technologii LED, będziemy mogli uzyskać różniące się długością fale świetle. Wykorzystując te właściwości, w konsekwencji możemy otrzymać dowolny kolor światła, które jest widoczne dla ludzkiego oka.

Krótka historia diod LED

Opisywana technologia ma swój początek w 1962 roku. To właśnie wtedy Nick Holonyak zaprezentował pierwszą diodę, która emitowała światło czerwone. Był to zalążek rozwoju technologii, którą obecnie bardzo dobrze znamy. Dopiero 14 lat później, bo w 1976 roku T.P. Pearsall został ojcem niebieskiej diody LED. Warto podkreślić, że to właśnie jej wynalezienie pozwoliło na bardziej efektywne wytwarzanie pożądanego przez człowieka światła białego.

Kolejnym przełomowym momentem były badania prowadzone w Japonii przez trzech naukowców. Hiroshi Amano, Isamu Akasaki oraz Shuii Nakamura skutecznie połączyli zielone, niebieskie i czerwone diody LED. To pozwoliło na tworzenie dowolnego koloru światła, za co naukowcy w 2014 roku otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jednocześnie odkrycie to uznaje się za początek wytwarzania żarówek LED, jakie znamy obecnie.

Eksperci z całego świata podkreślają, że to właśnie oświetlenie LED jest największym odkryciem tego stulecia. Dzięki opisywanej technologii skutecznie redukujemy ilość zużytej energii, co w konsekwencji realnie wpływa na znaczący spadek kosztów związanych z oświetleniem zakładów pracy, domów czy nawet całych miast.

Wszystkie zalety oświetlenia LED

Oświetlenie tego typu związane jest z licznymi zaletami, obok których nie można przejść obojętnie. Do najważniejszych zaliczamy:

  1. niewielki poziom promieniowania IR,
  2. niski poziom emisji CO2,
  3. wysoką żywotność – nawet do 50 000 godzin pracy żarówki.

Oczywiście to nie wszystko! Lampy przemysłowe LED to także najwyższa skuteczność świetlna. Wskazuje ona, ile światła powstaje z jednego wata energii elektrycznej. Warto również w tym punkcie podkreślić, że to właśnie wykorzystując lampy LED, możemy bez problemu uzyskać dosłownie każdą barwę światła. Właśnie dlatego technologia ta jest tak chętnie wykorzystywana w różnych dziedzinach.

Opisując wszystkie zalety związane z oświetleniem LED, nie można także zapomnieć o bardzo dużej oszczędności energii. Koszt zamontowania tego rozwiązania bywa większy, jednak dzięki wysokiej żywotności oraz znaczącej skuteczności świetlnej, zwraca się bardzo szybko. C

Zastosowanie lamp LED w przemyśle

Oświetlenie LED, które wykorzystywane jest w przemyśle to rozwiązanie, które przystosowane jest do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. Takie lampy spełnią swoją funkcję bardzo dobrze nawet przy niestabilnym napięciu. Dobrze jednak pamiętać, że im wyższa temperatura pomieszczenia, tym żywotność diod LED będzie niższa.

Obecnie taki typ oświetlenia wykorzystuje się przede wszystkim w halach produkcyjnych, mniejszych i większych magazynach, centrach logistycznych, warsztatach oraz garażach. Opcja ta bardzo dobrze sprawdza się również w przemyśle architektonicznym, motoryzacyjnym czy też przy uprawie roślin. Nie można również zapomnieć o wykorzystaniu tej technologii do bezpiecznego oświetlania ulic w miastach, dróg krajowych, a nawet autostrad. Dodatkowo to właśnie oświetlenie LED znajdziemy w sygnalizacji świetlnej, na billboardach, w parkach, a nawet w prywatnych posesjach.

Oświetlenie LED nie bez przyczyny uważane jest za jedno z ciekawszych wynalazków dzisiejszych czasów. Liczne korzyści oraz opisany w tym artykule możliwości pozwalają przedsiębiorcom oraz osobom fizycznym na zaspokojenie wszystkich potrzeb związanych z oświetleniem oraz na realne oszczędności. Bez wątpienia dobrze jest wybierać rozwiązania, które przynoszą to, co najlepsze. Bardzo możliwe, że to właśnie oświetlenie LED będzie opcją, która będzie odpowiedzią na Twoje zapotrzebowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.