Nie ma wątpliwości, że termomodernizacja jest najlepszym rozwiązaniem na energochłonny budynek. To bardzo skomplikowany proces, obejmujący szereg prac związanych z przygotowaniem powierzchni pod ocieplenie i przeprowadzenie właściwej termoizolacji. Dobrze wykonana termomodernizacja ma kluczowe znaczenie dla poprawy mikroklimatu wewnątrz budynku, a co za tym idzie – również obniżenia rachunków za energię grzewczą. Powodzenie prac termoizolacyjnych zależy nie tylko od doświadczenia ekipy montażowej, ale również od rodzaju zastosowanego materiału izolacyjnego. To ważne, aby materiał izolacyjny był dostosowany do ocieplanej powierzchni i konstrukcji całego budynku.
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych jest styropian. Jego ogromna popularność wynika z jego świetnych parametrów izolacyjnych i dobrego stosunku jakości do ceny. Zapewnia on odpowiednią przewodność ciepła i higroskopijność, dzięki czemu jest pewną inwestycją dla tych, którzy poszukują najlepszych rozwiązań energooszczędnych na lata.
Styropian – rodzaje
Styropian jest materiałem powszechnie znanym i, obok wełny mineralnej, niezwykle popularnym wśród osób planujących ocieplanie budynku. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań, a także możliwości finansowych, mamy do wyboru kilka rodzajów styropianu. Wszystkie one różnią się między sobą przede wszystkim składem, a także właściwościami i możliwościami zastosowania na daną powierzchnię. Spośród nich największą popularnością cieszą styropian biały Fasada i styropian grafitowy. Ich skład jest trochę zbliżony do siebie, z tą różnicą, że do styropianu grafitowego dodaje się kompozycję grafitu już na pierwszym etapie produkcji polistyrenu. Ma on dzięki temu bardzo charakterystyczny kolor szary, po czym łatwo go poznać. Różnice między tymi styropianami wynika z ich podstawowych właściwości, związanych z przewodnością ciepła, nasiąkliwością i odpornością na czynniki zewnętrzne.
Styropian grafitowy posiada lepszą przewodność cieplną, a zatem stanowi lepszą ochronę przed uciekającym ciepłem z wewnątrz budynku. Jego wartość wynosi 0,031-0,033 W/(mK), podczas że w przypadku styropianu tradycyjnego jest ona wyższa osiągając wartość 0,033-0,045 W/(mK). Pomimo, że obie te wartości mieszczą się w przyjętej normie, to w przypadku styropianu grafitowego jest ona naprawdę niska. Zgodnie z zasadą, im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym większy opór cieplny materiału, styropian grafitowy zapewnia o wiele lepszą termoizolacyjność, a także na zastosowanie cieńszej warstwy izolatora, co wpływa na ekonomię powierzchni użytkowej.
Równie ważna jest kwestia nasiąkliwości. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku ocieplania cokołów. Oba rodzaje styropianu wypadają w tym zestawieniu podobnie, a ich nasiąkliwość dochodzi do ok 5%, co daje świetny wynik, przy czym w przypadku styropianu białego ta wartość w niektórych przypadkach może wynosić nawet 2%.
W kwestii montażu, styropian grafitowy jest bardziej wymagający niż tradycyjny i wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania ekipy montażowej. Przy niewłaściwym montażu i nie uwzględnieniu panujących warunków, może dochodzić do odspajania warstw kleju, czego powodem może być szybkie nagrzewanie się powierzchni izolatora i wzrostu naprężenia w jego strukturze.
Ważne informacje na etykiecie
Termomodernizacja budynku polega nie tylko na jego ociepleniu, ale także na odpowiednim przygotowaniu powierzchni i, co ważne, na dostosowaniu materiału izolacyjnego do danej powierzchni, która ma być ocieplona. Wybór materiałów izolacyjnych nie może być przypadkowy i nie powinien opierać się wyłącznie na porównaniu cen zakupu u różnych producentów. Należy go skonsultować z ekspertem w hurtowni budowlanej oraz z kierownikiem ekipy montażowej. Zasadniczo, decyzja o wyborze konkretnego rodzaju izolatora należy do specjalisty, przygotowującego projekt termomodernizacji, który na podstawie konstrukcji danego budynku, wykorzystanych do jego budowy materiałów budowlanych oraz charakterystyki terenu, na którym budynek jest położony, wybiera określoną technologię termomodernizacji i materiał izolacyjny do ocieplenia.
Wybierając materiały izolacyjne, należy bardzo dokładnie sprawdzać etykiety, Zawierają one bardzo cenne i szczegółowe informacje na temat przeznaczenia konkretnego izolatora, a także jego parametry. Wśród tych informacji koniecznie musi się znaleźć oznaczenie, które potwierdza zgodność produktu z obowiązującymi normami, a także atesty higieniczne i bezpieczeństwa. Równie ważny jest parametr gęstości i współczynnik przewodzenia ciepła, wyrażony w lambda.