Zastosowanie granulatu styropianowego

Granulat styropianowy świetnie sprawdza się w postaci termoizolacji we wszystkich tych miejscach, do których ciężko dotrzeć z płytą oraz matą. Umożliwia on dzięki temu zachowanie ciągłości ocieplenia. Jest wykorzystywany zarówno do nowo budowanych domów, jak i do budynków, które są remontowane. Istnieje szereg informacji, jakie należy wiedzieć, chcąc stosować granulat styropianowy.

Zastosowanie granulatu styropianowego

Z jego pomocą jesteśmy w stanie ocieplić wszystkie trudno dostępne dla nas miejsca, takie jak przestrzenie w stropodachach oraz dachach skośnych, które wybudowane zostały z wiązarów kratowych, pod którymi nie znajduje się poddasze użytkowe. Granulat styropianowy ma również zastosowanie w przypadku szczelin powietrznych w ścianach warstwowych podczas prac nad ich docieplaniem. Jest często stosowany jako warstwa stropu lub drewnianej podłogi.

Niestety należy zdawać sobie sprawę, że wszelkie granulaty mają dużo gorsze parametry, jeżeli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła w porównaniu do materiałów w postaci płyt oraz mat. Należy więc stosować dużo grubsze warstwy. Jego wykorzystanie jest jednak bardzo doceniane i niezastąpione, ponieważ w momencie jego aplikacji wszystkie szczeliny zostają wypełnione.

Sposoby układania granulatu

Co ważne granulatu nie umieszcza się ręcznie, lecz należy go wdmuchiwać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego urządzenia. Mamy więc możliwość kontrolowania izolacji oraz jej grubości. Prace z jego pomocą wykonywane są w momencie, kiedy stan domu można już określić jako zamknięty. Warto wspomnieć również o tym, że jego zastosowanie trwa o wiele krócej niż kładzenie izolacji w postaci płyt lub mat. Dodatkowo nie ma potrzeby składowania materiału na budowie lub w miejscu remontu. Osoby, które wykonują prace, przywożą go ze sobą i rozliczają się z klientem na podstawie rzeczywistego zużycia.

W postaci izolacji nadmuchiwanej w trudno dostępne miejsca można stosować zarówno granulat styropaniowy, jak i regranulat. Granulat jest polistyrenem, który został spieniony. Jest to produkt szeroko wykorzystywany w produkcji płyt styropianowych. Jego postać to sypkie granulki, które mają średnicę kilku milimetrów. Od sposobu, w jaki spieniany został polistyren, zależy ostateczna waga materiału. Regranulat powstaje podobnie, lecz w wyniku rozdrobnienia płyt styropianowych. W efekcie jego granulki są mniejsze i mają dużo bardziej nieregularny kształt. Ich średnica również osiąga wielkość kilku milimetrów, jednak waga jest trochę mniejsza.

Warto wiedzieć, że przy docieplaniu starych domów mamy możliwość wypełnienia nim szczelin powietrznych oraz osłonięcia starych nieszczelnych już termoizolacji. Bardzo dobrze sprawdza się w trudno dostępnych miejscach, ponieważ aby dotrzeć w nie z izolacją, wystarczy miejsce jedynie na dyszę, która służy do wdmuchiwania granulatu. Możemy również dopasować grubość nowej izolacji do starej. Istnieje także możliwość dowolnego kształtowania ocieplenia, tak aby wpasowała się w budynek. Granulat styropianowy stosuje się również ze względu na jego świetną sprężystość, którą ciężko uzyskać za pomocą mat lub płyt, a często jest to nawet niemożliwe. Jeśli zależy nam na zwiększeniu termoizolacji, warto wybrać regranulat, który dzięki swoim nieregularnym drobinkom posiada takie właściwości.

Gdzie stosować można go stosować?

Ich zastosowanie jest często wykorzystywane jako materiały izolacyjno-cieplne i używa się ich do:

  • docieplania miejsc szczególnie trudno dostępnych, stropodachów oraz przestrzeni w murach. Stosuje się metodę wdmuchiwania, ponieważ granulat jest niesamowicie lekki, a sprężone powietrze bez trudu przemieszcza kuleczki i za ich pomocą wypełnia wszystkie miejsca, które oddalone są nawet kilkanaście metrów. Metoda wdmuchiwania dodatkowo zapewnia doskonałą izolację akustyczną;
  • docieplania podłóg;
  • do zwiększenia izolacyjności i zmniejszenia wagi wyrobów betonowych;
  • wypełniania produktów tapicerskich takich jak meble wypoczynkowe, materace, pufy, poduszki;
  • spulchnienia ziemi ogrodowej;
  • tworzenia ozdób jako dodatek i element dekoracyjny.

_______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *